Aktualności Aktualności

Zbieracze zrzutów znów płoszą zwierzynę

    
fot. Adrian WiśniowskiPrzełom lutego i marca to okres, kiedy samce jelenia szlachetnego zaczynają zrzucać poroże. Jest to również czas wzmożonej penetracji terenów leśnych przez zbieraczy zrzutów. Chodząc za jeleniami trop w trop przepędzają osłabioną zwierzynę z jej naturalnych ostoi.
 
Zalegająca w lesie gruba pokrywa śnieżna utrudnia jeleniom zdobywanie pożywienia, które w zimie stanowią pędy drzew i krzewów, ich kora oraz ukryte pod śniegiem zimozielone liście. Dodatkowego stresu dostarczają zwierzętom drapieżniki oraz nieustannie podążający za nimi ludzie.
 
Płoszone i zaciekle tropione przez poruszających się na nartach i rakietach śnieżnych ludzi, brnąc w głębokich zaspach jelenie przemierzają spore odległości. Bardzo trudne warunki terenowe sprawiają, że zwierzęta szybko się męczą, co może doprowadzić nawet do śmierci z wycieńczenia - co roku rejestruje się w Bieszczadach takie przypadki.
 
W celu zapewnienia dzikim zwierzętom spokoju leśnicy wyznaczają w terenie ostoje zwierząt. Ustawa o Lasach wymienia je jako obszary objęte stałym zakazem wstępu i jako takie są one oznakowane odpowiednimi tablicami. Łamanie owego zakazu stanowi wykroczenie karane grzywną. Przede wszystkim świadczy jednak o lekceważącym stosunku do przyrody i jej niepisanych praw - zbieracze poroży przeszukując ostoje zakłócają spokój dzikim zwierzętom w tak ciężkiej dla nich porze roku.         
 
Tekst: Adrian Wiśniowski

 

 

 

 

 

 

Nadleśnictwa i inne

 

Mapa lasów

Mapa lasów

Polecamy Polecamy