Wydawca treści Wydawca treści

Użytki ekologiczne

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody w art. 42 definiuje użytki ekologiczne jako: „zasługujące na ochronę pozostałości ekosystemów, mających znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej -naturalne zbiorniki wodne, śródpolne i śródleśne oczka wodne, kępy drzew i krzewów, bagna, torfowiska, wydmy, płaty nie użytkowanej roślinności, starorzecza, wychodnie skalne, skarpy, kamieńce, siedliska przyrodnicze oraz stanowiska rzadkich lub chronionych gatunków roślin, zwierząt i grzybów, ich ostoje oraz miejsca rozmnażania lub miejsca sezonowego przebywania".

Użytki ekologiczne uwzględnia się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego i wprowadza do ewidencji gruntów.
W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Cisna znajduje się 46 użytków ekologicznych (5 na terenie obrębu leśnego Cisna, 41 na terenie obrębu leśnego Wetlina), uznanych stosownymi uchwałami Rady Gminy w Cisnej.
Istniejące użytki ekologiczne to podlegające procesom sukcesji grunty porolne, tereny podmokłe i torfowiskowe, przygrzbietowe łąki borówczyskowe oraz nasłonecznione skarpy. Stanowią one naturalne remizy ptactwa, ostoje zwierzyny, oraz miejsce występowania wielu rzadkich i chronionych roślin .

Projektowane użytki ekologiczne
W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Cisna znajduje się 39 projektowanych użytków ekologicznych (14 na terenie obrębu leśnego Cisna, 25 na terenie obrębu leśnego Wetlina). Wszystkie projektowane użytki ekologiczne ujęte są  Planie Ochrony Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego.
Projektowane użytki ekologiczne to głównie ciekawe utwory fizjograficzne (spadziste zbocza, osuwiska, wychodnie skalne), sklasyfikowane jako grunty nieleśne. Pozostałe obiekty stanowią grunty leśne nie zalesione: podlegające procesom sukcesji śródleśne polany oraz tereny podmokłe i bagienne Stanowią one naturalne remizy ptactwa i ostoje zwierzyny, oraz miejsce występowania wielu rzadkich i chronionych roślin .


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Inż. Piotr Łaskuda nie żyje.

Inż. Piotr Łaskuda nie żyje.

Inżynier Piotr Łaskuda, urodził się 25.06.1936r. w Jurkowie k/Limanowej. Po ukończeniu studiów inżynierskich na Wydziale Leśnym SGGW w Warszawie i odbyciu praktyki w Nadleśnictwie Wetlina objął w tej jednostce stanowisko adiunkta. W latach 1963 – 1970 jako Nadleśniczy kierował Nadleśnictwem Wojtkowa. Od 01.07.1970 został powołany na Nadleśniczego Nadleśnictwa Cisna. W związku z pełnieniem funkcji Naczelnika Gminy Cisna w latach 1973 – 1985 przerwał pracę w Lasach Państwowych. Wrócił 01.08.1985r. do Nadleśnictwa Cisna gdzie piastował funkcję Nadleśniczego Terenowego, Zastępcy Nadleśniczego oraz Starszego Specjalisty Służby Leśnej. Z dniem 01.01.2002r. przeszedł na zasłużoną emeryturę. Zmarł w dniu 24.02.2017r. Niech spoczywa w pokoju.

Pogrzeb odbędzie się 02.03.2017r. na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie o godzinie 13.00