Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

OSTRZEŻENIE !

OSTRZEŻENIE !

UWAGA - NIEDŹWIEDZIE SZCZEGÓLNIE AKTYWNE !

W związku z coraz częstszymi informacjami na temat niebezpiecznych spotkań z niedźwiedziami, do jakich doszło w kilku sąsiednich jednostkach, Nadleśnictwo Cisna przypomina, iż wczesna wiosna to czas szczególnej aktywności tych drapieżników. Niedźwiedzie wybudzone ze snu zimowego, a w szczególności samice mające o tej porze roku potomstwo, mogą być wyjątkowo agresywne. Dlatego przypominamy o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas pobytu w lesie. Starajmy się unikać młodników oraz miejsc oddalonych od szlaków, gdzie mogą być zlokalizowane gawry. Jednocześnie sugerujemy, aby do lasu nie wybierać się samotnie, ale raczej w towarzystwie innej osoby, która w razie zagrożenia wznieci alarm bądź udzieli pomocy.