Wydawca treści Wydawca treści

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

IV edycja zawodów rowerów za nami

IV edycja zawodów rowerów za nami

Ponad 100 rowerzystów gnało leśnymi drogami podczas IV edycji zawodów rowerowych „Tropem Wilka i rowerów kilka” zorganizowanych przez połączone siły Nadleśnictw Baligród i Cisna.

Impreza ta z roku na rok przyciąga coraz więcej chętnych, ale takiej frekwencji chyba nikt się nie spodziewał. Tegoroczna odsłona odbyła się u podnóża góry Smerek, i to właśnie widok tego jednego z bardziej znanych bieszczadzkich szczytów podziwiali uczestnicy na 10 kilometrowej trasie zawodów. Juniorzy mieli trochę łatwiej, ale nawet przejechanie 3 km. szutrowej drogi było dla nich nie lada wyzwaniem. Zawody otworzyli nadleśniczowie zaprzyjaźnionych jednostek: Wojciech Głuszko z Baligrodu i Władysław Chmurski z Cisnej. Patronat honorowy nad zawodami objęła Pani Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Grażyna Zagrobelna, która w specjalnym liście do uczestników życzyła satysfakcjonujących wyników sportowych oraz niezapomnianych wrażeń. Tych na pewno nie zabrakło. Oprócz urokliwej trasy leśnicy przygotowali masę niespodzianek. Zabawy dla dzieci, pokaz ratownictwa przygotowany przez GOPR, pyszne jedzenie i mnóstwo nagród sprawiło, że zawody zamieniły się w pełen radości rodzinny piknik. Tradycyjnie już najszybsi w poszczególnych kategoriach otrzymali jedynie nagrody symboliczne, ponieważ każdy, kto zdecydował się włożyć trud w pokonanie trasy jest zwycięzcą. Wśród wszystkich uczestników zostały rozlosowane nagrody ufundowane przez organizatorów oraz sponsorów, którzy w tym roku naprawdę się postarali. Losowanie zaproszeń do restauracji i SPA, osprzętu rowerowego, zestawów niespodzianek, koszulek, zabawek, elektrycznego ukulele od Malinek Instruments oraz nagrody głównej, czyli roweru górskiego o wartości ok. 2 000zł rozgrzało uczestników i kibiców do czerwoności. Tradycyjnie leśnicy przyznali nagrody specjalne, czyli złoty osprzęt rowerowy. Złota szprycha dla najatrakcyjniejszej uczestniczki czy złoty widelec dla pierwszego przy garach wywoływały salwy śmiechu. Na koniec leśnicy z Cisnej przekazali swoim kolegom z Baligrodu złotą kierownicę, jako że to właśnie oni pokierują V edycją zawodów. Jako, ze to jednak były wyścigi to w poszczególnych kategoriach zwyciężyli: Daria Zielonka i Kamil Łuszcz (Szkoły Podstawowe), Paulina Kłak i Gniewomir Bryk (Gimnazjum) oraz Natalia Dubaj i Mateusz Wawrzyński (OPEN). Pani Natalia dwukrotnie stawała na najwyższym stopniu podium ponieważ wraz z Piotrem Szczygłem wygrali wewnętrzną klasyfikację leśników. Zapraszamy znów za rok, tym razem w piękne okoliczności przyrody Nadleśnictwa Baligród.

Darz Bór.