Wydawca treści Wydawca treści

Pomniki przyrody

Zgodnie z artykułem 40 ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 roku, pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe, jaskinie.

Uznanie za pomnik przyrody następuje na drodze rozporządzenia wojewody lub uchwały rady gminy.
W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Cisna, w obrębie Wetlina znajdują się dwa pomniki przyrody żywej. Jest to okazały jesion wyniosły Fraxinus excelsior rosnący obok budynku administracyjnego dawnego Nadleśnictwa Wetlina, oraz lipa drobnolistna Tilia cordata w leśnictwie Zawój - przy drodze prowadzącej z Kalnicy w kierunku rezerwatu Sine Wiry.

Projektowane pomniki przyrody żywej
Obiekty przyrodnicze zasługujące na ochronę w formie pomników przyrody żywej wyodrębniono na podstawie informacji uzyskanych od pracowników terenowych Służby Leśnej i inwentaryzacji urządzeniowej. Uwzględniono również propozycje z poprzedniego programu ochrony przyrody (aneksu do planu u.l) na lata 2000-2005 oraz dane z planu ochrony Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego.
Do objęcia ochroną w formie pomników przyrody żywej, proponuje się 44 obiekty, znajdujące się w terytorialnym zasięgu Nadleśnictwa (9 na terenie obrębu leśnego Cisna, 35 na terenie obrębu leśnego Wetlina).
Na terenie obrębu Cisna do objęcia ochroną w formie 9 pomników przyrody żywej (8 pomników pojedynczych oraz 1 grupowy, złożony z 5 drzew) proponuje się 13 okazałych drzew. W omawianej grupie znalazły się: 4 jesiony wyniosłe Fraxinus excelsior, 3 buki zwyczajne Fagus sylvatica, 3 lipy drobnolistne Tilia cordata, 2 jodły pospolite Abies alba oraz 1 klon jawor Acer pseudoplatanus.
Najokazalszym drzewem jest lipa w wieku około 140 lat, rosnąca w leśnictwie Habkowce. Drzewo ma 23 m wysokości i 628 cm obwodu pnia na wysokości 1,3 m.
Grupowy pomnik przyrody, zlokalizowany w leśnictwie Habkowce, tworzy 5 drzew - 4 jesiony wyniosłe oraz 1 lipa drobnolistna. Obwody pni tych drzew (na wysokości 1,3 m) zawierają się w przedziale od 301 do 424 cm, a wysokości w zakresie od 23 do 30 m.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Stanowisko RDLP w Krośnie w sprawie Inicjatywy Dzikie Karpaty

Stanowisko RDLP w Krośnie w sprawie Inicjatywy Dzikie Karpaty

Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie wobec wniosku Inicjatywy Dzikie Karpaty w sprawie zaniechania prac hodowlanych w Nadleśnictwie Stuposiany

W piątek 22 listopada działacze IDK złożyli na ręce Dyrektora RDLP w Krośnie wniosek o całkowite zaniechanie prac hodowlanych w drzewostanach gospodarczych starszych klas wieku, zaś w ostatnich dniach pojawiły się żądania zaniechania prac   w oddz. 219a Nadleśnictwa Stuposiany (leśnictwo Muczne), przewidzianych na rok 2020. Informuję, że podjęłam kroki w celu modyfikacji działań wynikających z planu urządzenia lasu w ramach gospodarstwa specjalnego w zlewni potoku Roztoki. Konkretne propozycje przedstawimy po wizji terenowej i przygotowaniu koncepcji aktywnej ochrony tego terenu z uwagi na walory przyrodnicze, przy jednoczesnym wyeksponowaniu wartości kulturowych obszaru.
Jeśli chodzi o drzewostan w oddz. 219a informuję, że rzeczywiście od kilku dziesięcioleci nie był on użytkowany, ale bieżący plan urządzenia lasu przewiduje w nim cięcia inicjujące odnowienia naturalne tzw. rębnią IVd, pozwalającą na elastyczne podejście hodowlane, stosowne do obecnego stanu lasu. Plan urządzenia zakłada w tym wydzieleniu pozyskanie na poziomie 181,5 metra sześciennego z hektara przy zasobności 605 metrów na hektar. Szacunki brakarskie wykonane w terenie wykazały potrzebę cięć na poziomie 133,8 metrów z hektara, zatem o prawie 50 metrów mniej. Na całej powierzchni daje to masę 4282 metry, przy założonej przez pul 5840 metrów. Nadmieniam, że łączną zasobność całego drzewostanu wyliczono na 19 500 metrów. Te liczby pokazują bardzo ostrożne podejście Nadleśnictwa do cięć, które mają na celu inicjowanie odnowienia naturalnego. Trzeba bowiem zwrócić uwagę na fakt, że brak w tym drzewostanie przyszłościowego młodego pokolenia drzew, przy bardzo wysokim średnim ich wieku sięgającym 100 lat.
Od wielu lat nie pojawia się w tym drzewostanie naturalne odnowienie w istotnej ilości, nawet w latach urodzaju nasion. Powodem tego jest m.in. brak dostatecznego dostępu młodych siewek do światła, bowiem w wydzieleniu dominują stare, duże drzewa o rozbudowanych koronach. Praktyka i nauka dowodzi, że bez ingerencji człowieka, poprawiającej warunki dla samosiewu, dojdziemy do etapu, kiedy młodszych drzew nadal nie będzie, a stary drzewostan zacznie naturalnie zamierać.  Podkreślam, że nie ma tu mowy o zrębach zupełnych, cięcia będą wybiórcze, zgodnie z zasadami obowiązującymi nas w lasach górskich.
Zaznaczam, że po cięciach pozostaną zarówno drzewa spełniające funkcje ekologiczne (dziuplaste i będące siedliskami dla ksylobiontów), jak też najlepszej jakości okazy dające nadzieję na dobry obsiew i trwałość wszystkich elementów drzewostanu w przyszłości.
Rezygnacja z prac, jak życzą sobie działacze IDK, byłaby ze strony Nadleśnictwa zachowaniem niezgodnym z prawem i jednocześnie nieodpowiedzianym, bowiem skutkującym pogorszeniem stanu zasobów leśnych.

Grażyna Zagrobelna
Dyrektor RDLP w Krośnie