Rezerwaty przyrody

Rezerwaty przyrody to jedna z podstawowych form przestrzennych realizacji ochrony przyrody. Podstawą prawną do ich tworzenia jest Ustawa o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r. (Dz. U. Nr 92, poz. 880); której art. 13 pkt. 1 mówi, iż „Rezerwat przyrody obejmuje obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi”.

Parki krajobrazowe

Zgodnie z ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody „park krajobrazowy jest obszarem chronionym ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe oraz walory krajobrazowe, a celem jego utworzenia jest zachowanie i popularyzacja tych wartości w warunkach zrównoważonego rozwoju. Grunty w granicach parku pozostawia się w gospodarczym wykorzystaniu”.

Obszary Natura 2000

Usytuowanie Nadleśnictwa w Programie Natura 2000. Teren Nadleśnictwo Cisna położony jest w zasięgu obszaru specjalnej ochrony ptaków (OSO), wyznaczonym na podstawie Załącznika I do Dyrektywy Ptasiej (dyrektywa Rady 79/409/EWG zmodyfikowana dyrektywą94/24/EWG o ochronie dziko żyjących ptaków) o nazwie Bieszczady i kodzie PLC 180001.

Pomniki przyrody

Zgodnie z artykułem 40 ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 roku, pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe, jaskinie.

Użytki ekologiczne

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody w art. 42 definiuje użytki ekologiczne jako: „zasługujące na ochronę pozostałości ekosystemów, mających znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej -naturalne zbiorniki wodne, śródpolne i śródleśne oczka wodne, kępy drzew i krzewów, bagna, torfowiska, wydmy, płaty nie użytkowanej roślinności, starorzecza, wychodnie skalne, skarpy, kamieńce, siedliska przyrodnicze oraz stanowiska rzadkich lub chronionych gatunków roślin, zwierząt i grzybów, ich ostoje oraz miejsca rozmnażania lub miejsca sezonowego przebywania".

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

INWENTARYZACJA ZWIERZYNY

INWENTARYZACJA ZWIERZYNY

W dniach od 20 do 22 października 2016 roku na terenie nadleśnictwa odbyła się inwentaryzacja populacji dzików.

          Akcja prowadzona  była równocześnie w dwóch obrębach  leśnych (obręb Cisna i obręb Wetlina) przez dwie niezależne grupy inwentaryzacyjne, w skład których wchodzili pracownicy Lasów Państwowych, pracownicy Zakładów Usług Leśnych oraz w dniu 22.10.2016r. żołnierze z 21 Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej z Jarosławia.

          W dniu 20.10.2016r. w liczeniu zwierzyny uczestniczyło 155 osób, w kolejnym – 152 osoby, natomiast 22.10.2016r – 100 osób.  

          Na obrębie Cisna przeprowadzono 7 miotów w leśnictwach: Buk, Habkowce, Dołżyca, Krzywe, Liszna i Roztoki o łącznej powierzchni 1072,45 ha

          Na obrębie Wetlina przeprowadzono 6 miotów w leśnictwach: Kalnica, Smerek, Stare Sioło, Strzebowiska i Zawój o łącznej powierzchni 958,23 ha.

          Łącznie inwentaryzacja populacji dzików objęła powierzchnię 2030,68 ha co stanowi 10% powierzchni Nadleśnictwa Cisna.

  

Sporządził:

Specjalista ds. ochrony ekosystemów leśnych

Łukasz Mokrzyński