Rezerwaty przyrody

Rezerwaty przyrody to jedna z podstawowych form przestrzennych realizacji ochrony przyrody. Podstawą prawną do ich tworzenia jest Ustawa o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r. (Dz. U. Nr 92, poz. 880); której art. 13 pkt. 1 mówi, iż „Rezerwat przyrody obejmuje obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi”.

Parki krajobrazowe

Zgodnie z ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody „park krajobrazowy jest obszarem chronionym ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe oraz walory krajobrazowe, a celem jego utworzenia jest zachowanie i popularyzacja tych wartości w warunkach zrównoważonego rozwoju. Grunty w granicach parku pozostawia się w gospodarczym wykorzystaniu”.

Obszary Natura 2000

Usytuowanie Nadleśnictwa w Programie Natura 2000. Teren Nadleśnictwo Cisna położony jest w zasięgu obszaru specjalnej ochrony ptaków (OSO), wyznaczonym na podstawie Załącznika I do Dyrektywy Ptasiej (dyrektywa Rady 79/409/EWG zmodyfikowana dyrektywą94/24/EWG o ochronie dziko żyjących ptaków) o nazwie Bieszczady i kodzie PLC 180001.

Pomniki przyrody

Zgodnie z artykułem 40 ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 roku, pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe, jaskinie.

Użytki ekologiczne

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody w art. 42 definiuje użytki ekologiczne jako: „zasługujące na ochronę pozostałości ekosystemów, mających znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej -naturalne zbiorniki wodne, śródpolne i śródleśne oczka wodne, kępy drzew i krzewów, bagna, torfowiska, wydmy, płaty nie użytkowanej roślinności, starorzecza, wychodnie skalne, skarpy, kamieńce, siedliska przyrodnicze oraz stanowiska rzadkich lub chronionych gatunków roślin, zwierząt i grzybów, ich ostoje oraz miejsca rozmnażania lub miejsca sezonowego przebywania".

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

BIEG RZEŹNIKA w Nadleśnictwie Cisna

BIEG RZEŹNIKA w Nadleśnictwie Cisna

Już po raz XVI po pięknych trasach Nadleśnictwa Cisna biegali uczestnicy kultowego Biegu Rzeźnika.

Jest już tradycją, że leśnicy z Cisnej pomagają w organizacji Biegu Rzeźnika. Od kiedy patronat nad biegiem objął Dyrektor Generalny Lasów Pańśtwowych, zaangażowanie leśników znacząco wzrosło. Przede wszystkim dbamy o bezpieczeństwo. Setki kilometrów szlaków i ścieżek sprawdzonych i w razie konieczności oczyszczonych z zagrażających drzew. Wybudowane bezpieczne przeprawy przez rzeki, wykoszone i przygotowane miejsca pod tzw. przepaki i punkty żywnościowe to tylko niektóre z zadań wykonywanych przez "ludzi w zielonym". W tym roku poszliśmy jeszcze dalej i zorganizowaliśmy i zaopatrzyliśmy największy punkt żywieniowy w produkty Dobre z Lasu. Szynki z jelenia lub dzika, kabanoski, pasztety, suszone owoce, grzybki czy bijący rekordy popularności sok z brzozy przypadły do gustu biegaczom. W taki upał wydaliśmy ponad 200 litrów wody z sokiem z pigwy, maliny i czarnego bzu. Wszystko oczywiście całkowicie naturalne. Tradycyjnie na koniec festiwalu zorganizowano bieg Dycha na Jeleni Skok w którym wzięło udział prawie 400 osób. Mamy nadzieję, że wszystkim biegaczom dobrze się biegało z leśnikami z Nadleśnictwa Cisna.

Do zobaczenia za rok.

Darz Bór!